Didaktiske overvejelser
Inddel inden filmen eleverne i seks grupper. Hver gruppe får én af Tove Ditlevsens roller som fokuspunkt (se Opgaver og øvelser: Opgave under filmen), hvorefter eleverne forbereder sig på særligt at notere sig de scener og sekvenser, der vedrører deres tildelte fokus. Eleverne skal også notere sig de typer af animationer, arkivmateriale og lydspor, der vedrører scener omhandlende deres fokus.
Efter filmen arbejder eleverne i grupper om de analytiske opgaver. Opsamling kan foregå i enten matrixgrupper eller i plenum. Som alternativ eller supplement til gruppearbejdet om Ditlevsens forskellige roller kan man arbejde med de mere overordnede analyseaspekter med relevans for filmen: Titlen, dramaturgien, de forskellige typer animationer, symbolik.
Særfagligt
‘Tove i stykker’ er særligt velegnet til dansk. Filmen vil være oplagt at bruge i forløb om Tove Ditlevsens forfatterskab, og den vil også være relevant i forløb med fokus på animerede dokumentarfilm.
Kernestofområder for Dansk A-niveau:
- Filmanalyse med fokus på filmiske virkemidler og animerede sekvenser
- Tematisk analyse bl.a. angst, barndom, ægteskab, moderskab, misbrug, sindslidelser
- Analyse af værk, evt. i kombination med analyse af et litterært værk af Tove Ditlevsen.
Faglige mål for Dansk A-niveau:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Tværfagligt
‘Tove i stykker’ er velegnet til tværfaglige samarbejder mellem dansk og mediefag, psykologi, samfundsfag og billedkunst.
Her vil der være flere fælles temaer i spil på tværs af fagene bl.a. angst og sindslidelse, misbrug, dysfunktionelle familier, barndommens betydning. Man ville også kunne undersøge brugen af forskellige typer animation i et samarbejde mellem billedkunst, mediefag og dansk.
Filmen vil desuden kunne anvendes til SRP med samfundsfag og engelsk i kombination med dansk. Med samfundsfag og dansk kunne oplagte områder være teksters fremstillinger af misbrug, angst eller dysfunktionelle familier. Med engelsk og dansk ville man kunne lave en sammenlignende analyse af henholdsvis danske og engelske tekster om forfatterskaber eller de samme emner som i en samfundsfaglig SRP.