Gå på jagt med kameraet efter spændende insekter. Det kan være på legepladsen, i skoven eller ved et vandløb.
- Kom helt ned på knæ og albuer – prøv f.eks. at løfte en gammel træstub – og tag billeder eller optag video af de insekter, I støder på.
- Se også efter flyvende insekter som fluer, myg eller sommerfugle.
- Se hvor tæt I kan komme på, så I kan studere insekterne ved at zoom ind på billederne bag efter.
- Prøv også at optage lyde af insekterne – hvordan lyder f.eks. en flue i forhold til en bi?
- Optimalt kan I klippe de små videooptagelser sammen til en sjov lille naturfilm.
Se guide til at klippe video længere nede
Disse små naturfilm vil børnene elske at se igen og igen. Og naturfilmene kan I vise for forældrene eller dele filmene på Intra.
Andre aktiviteter - Tag alskens naturmaterialer med hjem, som i kan lave jeres egne insekter af http://filmcentralen.dk/content/lav-insekter-af-natur-og-genbrugsmaterialer
- Find også billeder, videoer og lyde af insekter ved at søge på nettet.
- I kan evt. lave et ”insekthotel” og lægge det på legepladsen og holde øje med hver dag, om der er flyttet nye insekter ind. Se hvordan her: http://naturguide.dk/byg-dit-eget-insekthotel/
- Se også hvordan I kan opdrætte levende larver og sommerfugle i et terrarium. http://www.frie.dk/lidt-om-sommerfugle#